WATER WELL

Afrikada Su Kuyusu Açtırma

Temiz kuyu suyuna erişim pek düşünülmüyor çünkü bu, Batı dünyasında çoğumuzun eksik olmadığı bir şey. Ne yazık ki, Sahra altı Afrika'nın pek çok bölgesinde durum böyle değildir ve genellikle bir çocuğun okula güvenli bir şekilde devam etme becerisini artırabilir veya bozabilir . Küresel nüfusun %40'ı temiz suya erişemiyor ve bu insanların %50'si Sahra altı Afrika'da yaşıyor . Buna ek olarak, birçok topluluk bir su kaynağının yakınında bulunmaz ve bireyler her gün ortalama 33 dakika su almak için yürüyerek harcarlar… bu genellikle içmek için hala güvenli değildir! Kadınlar ve kız çocukları bu gerçeklikten orantısız bir şekilde etkileniyor . Afrikalı ortaklarımız bu tutarsızlıkların farkındalar ve çalıştıkları topluluklarda herkes için temiz su sağlamak için yorulmadan çalışıyorlar . Birçoğumuz su çözümlerini tasavvur ettiğinde, akla gelen ilk görüntü kuyu suyudur ve genellikle en yaygın su dağıtım aracıdır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi aslında temiz su elde etmek için kullanılabilecek birçok farklı teknoloji var!

Afrika'da uzun ömürlü olması için inşa edilen su kuyularının açılması teknik bilgi, kültürel anlayış/hassasiyet, doğru planlama, kaliteli malzeme ve yılların tecrübesini gerektirir. İster kendi su kuyunuzu inşa etmeyi, ister Afrika'da halihazırda su kuyusu açan bir hayır kurumuyla ortak olmayı düşünüyor olun,

Dürüstlük ve Şeffaflık

Bir su projesinin gerçek maliyetinin hesaplanması


Uçtan uca şeffaflığa ve hesap verebilirliğe derinden inanıyoruz. Bu, yalnızca her sonucu göstermek değil, aynı zamanda her maliyet konusunda dürüst olmak anlamına gelir.  Herkes bir çukur kazabilir. Herkes bir pompa takabilir. Ancak bir su projesinin sürdürülebilir ve güvenilir olduğundan emin olmak zaman, uzmanlık ve dürüst değerlendirme taahhüdü gerektirir. Su Kuyusu nasıl açılır? Yedi Başak İnsani Yardım Derneği tüm yaşam döngüsü proje maliyetlerini finanse eder. Ortaklarımızdan, ellerinden geldiğince bir su noktası kurmanın ve sürdürmenin gerçek maliyetlerini açıklamalarını talep ediyoruz.

"Düşük maliyetli" kuyular veya kişi başı 20 dolara "ömür boyu" suya erişim iddialarının sadece bu iddialar olduğunu biliyoruz. Maliyetlerin daha yüksek olduğunu ve sonuçların daha az kesin olduğunu herkes bilir. Aksi yöndeki iddialar işi ucuzlatır ve nihayetinde hizmet edilen topluluklara saygısızlık eder.  Gerçek su kuyusu açtırma maliyetlerini ortaya çıkarmanın yanı sıra , belirli bir su projesinin gerçekten fayda sağlayabileceği insan sayısına ilişkin gerçekçi değerlendirmeler de sağlıyoruz. Daha gerçekçi kullanım rakamları yerine genel bir nüfus sayımından alıntı yapmak, algılanan etkiyi şişirir ve aslında daha fazla gerekli yatırımı caydırabilir. Amacımız, suyun bütün bir alanda kullanılabilir ve güvenilir olduğunu görmektir.

Şeffaflık ve hesap verebilirlik, önce başkalarına mükemmel bir şekilde hizmet etme taahhüdünde bulunmakla ilgilidir. Doğru yapıldığında, destekçilerimiz de her zaman fayda sağlar.

Su Kuyusu Fiyatları 2023

Afrika'da su kuyusu açtırmak ne kadar 2023, Afrika'da su kuyusu kac tl? Afrika Su Kuyusu Bağış, afrika'da su kuyusu açtırma bedeli,

...
Meal Catering

You can offer food to orphans with your zakat.

...
General Donation (Open)

By making a free donation, you can contribute to the implementation of humanitarian aid projects in areas in need.

...
Charity

You can deliver your charity donations to the victims, the poor and the oppressed in our country and in different parts of the world.

...
Sibling Family

By working in accordance with your budget with the sister family project, we become a bridge between the hand that gives and the hand that receives.

...
Dairy Goat

You can create a livelihood by donating 3 Dairy Goats to orphan families.

...
GAZA EMERGENCY AID

You can support our emergency aid projects for the oppressed people living in Gaza with donations of any amount you wish.

...
Gaza Tent Aid

Our brothers who were displaced due to the massacre in Gaza are looking for a place to lay their heads. There are thousands of families trying to protect themselves from the cold and rain. With your support, we are delivering tents to Gaza.
COST OF 1 TENT: 6.000 TL
You can donate any amount you want.

...
Libya Emergency Aid

We are delivering emergency aid to our brothers and sisters affected by the flood disaster in our friendly and brotherly country, Libya.

...
Baby Food

You can help children who are waiting to die due to malnutrition to survive.

...
Briquette House Project

Let's together offer a better future by bandaging the wounds of hundreds of thousands of oppressed people who are victims of war waiting for help.

...
Fishing Boat

You can support poor and orphan families in Niger to provide a livelihood.

...
Supporting the Mosque-Masjid

With Permanent Works, you can support the lives of people living under difficult conditions.

...
Quran course

With the Quran Course project, you can be instrumental in helping students who learn science in unfavorable conditions to study in better environments.

...
Park

We are building a park for the orphaned children of the war in Idlib. You can donate any amount you want.

...
Cataract Surgery

With your donations, you can be a light to the darkness of cataract patients with a 15-minute surgery.

...
Cataract (Open)

You can be a light in their darkness by donating any amount you want to cataract patients.

...
Orphan Support (Open)

You can make orphans smile by donating any amount you wish.

...
Orphan Social Event

You can support orphans to have a good time.

...
Orphan Dress Up

You can bring a smile to the orphan families in need by gifting a dress.

...
Orphan Patronage (12 Months)

You can support all the needs of our orphan brothers and sisters for 12 months.

...
Uganda Water Well

By having a water well drilled in Uganda, you can be instrumental in bringing the life hopes of people in need to green.

...
Bangladesh Water Well

By having a water well drilled in Bangladesh, you can be instrumental in bringing the life hopes of people in need to green.

...
Water Well (General)

In order to provide clean water to people living in Africa and Asia, you can cover the cost of a water well or support the drilling of a common water well with smaller donations.

...
Afghanistan Water Well

By having a water well drilled in Afghanistan, you can be instrumental in bringing the hope of life to people in need.

...
Chad Water Well

By having a water well drilled in Chad, you can be instrumental in bringing life hopes to people in need.

...
Somalia Water Well

By having a water well drilled in Somalia, you can be instrumental in bringing the hope of life to people in need.

...
Türkiye Kurban(Küçükbaş)

Adak,Akika ve şükür Kurbanlarınızla Türkiye'de ihtiyaç sahibi insanların yüzlerinde tebessüme vesile olabilirsiniz.

...
Yemen Kurban (Küçükbaş)

Adak,Akika ve şükür Kurbanlarınızla Yemen'de ihtiyaç sahibi insanların yüzlerinde tebessüme vesile olabilirsiniz.

...
Afganistan Kurban (Küçükbaş)

Kurban hisselerinizi Afganistan’daki ihtiyaç sahibi, mazlum insanlara ulaştırıyor, bayram sevinçlerine ortak oluyoruz.

...
Afrika Kurban (Küçükbaş)

Adak,Akika ve şükür Kurbanlarınızla Afrika'da ihtiyaç sahibi insanların yüzlerinde tebessüme vesile olabilirsiniz.

...
Suriye Kurban (Küçükbaş)

Adak,Akika ve şükür Kurbanlarınızla Suriye'de ihtiyaç sahibi insanların yüzlerinde tebessüme vesile olabilirsiniz.

...
Alms

You can deliver your zakat to victims and needy people in our country and in different parts of the world.

...
filter

In order to heal the wounds of families in need in crisis regions in the world and in these difficult days in our country, you can donate 70 TL or more, the amount determined by the Presidency of Religious Affairs.

...
Celebration Clothing

You can share the joy of the holiday with a donation of 24 $, so that the children of orphans and families in need will not lose their smile on the days of the feast, which our children are eagerly waiting for, and you can meet the needs of our children for holiday clothes.

...
Food Box

The food parcel contains many products that can meet a family's basic food needs for a month. You can contribute to the tables of those in need with the Food Boxes we prepared specially for Ramadan.

...
Ransom Donation

You can heal the wounds of those in need with your donations and donate 130 TL to deliver your ransom donations.

...
Bread Distribution (1 Family)

You can meet a family's bread needs by donating

...
Vegetable and Sahur Package

You can also be a guest at the sahur table with a plate, with your donations, so that those in need can enjoy the crowded meals spent with our loved ones.

...
Celebration Allowance

The most beautiful holiday is to see the happiness in a child's eyes. You can also donate 250 TL for the holiday allowance so that hundreds of orphaned children and families in need who are registered to our association experience the joy of the holiday and do not feel alone on the holiday day.

...
İftar and Sahur Meal

Ramadan is one of the months when sharing is most needed. You can be a guest for 50 TL with a plate at the iftar and sahur tables so that the needy can enjoy the crowded tables made with our loved ones.

...
coal aid

We act as a bridge between you and those in need, meeting the heating needs of families.

...
Winter Boots And Coat

May your hands and hearts not get cold, we deliver your warm kindness to our brothers and sisters on cold winter days.

...
Stove Help

You can support the winter clothing needs of the identified little puppies.

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

The inspection and follow-up of the water wells opened with your donations are done by our teams. In areas where water wells are drilled, responsible persons are determined and intervention is made in case of malfunction. When fault information is received from any of the water wells, repairs and similar responsibilities are carried out. Repair projects are carried out for the malfunctions detected in water wells that have exceeded 3 years as a result of the inspections.

Specialty water wells are built only in areas and situations where drilling a water well does not meet the needs. These wells are often built integrating with storage, plumbing, intermediate materials, carrier engines and similar equipment.

Sometimes an orphanage's bath, sometimes a mosque's fountain, sometimes meeting the irrigation needs of agricultural land or different difficulties, these structures are built to meet the needs of the region at once and completely. Although the conditions and costs of special water wells differ each time, they are among the most needed projects.

In order not to encounter any health problems due to substances such as arsenic and cyanide, water samples are taken from each well drilled and water analysis is performed in the laboratory environment. According to the result of the report, if the water to be obtained is suitable, the water well is opened for use.

Water well works take about 1-3 months. This period may vary depending on the region and the problems that may occur in that region.

One out of every 10 people in the world does not have access to water. Drought, poverty, rapid population growth and pollution threaten clean drinking water resources. In our world where billions of people do not have healthy water, mass diseases are increasing day by day. If serious and feasible measures are not taken to reduce clean water resources, the dangers that people face will increase even more. As Yedi Başak, we are working to ensure that millions of people around the world who suffer from water shortage problems have access to clean water to meet their every need. At the beginning of these works is to open water wells or specialty water wells in areas of need.

The countries where Yedi Başak drill water wells are determined according to needs. In this context; Chad, Ghana, Cameroon, Niger, Senegal, Ethiopia, Tanzania, Uganda, Niger, Nigeria, Gaza and Yemen are among the regions where Yedi Başak conducts water well studies. Our association may change from time to time in countries and regions. Before choosing a region to have a water well drilled, you should contact the authorized Yedi Başak personnel by calling 553 886 7777.

<p>Yardım Kuruluşu<b> Yedi Başak İnsani Yardım Derneği </b>2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.</p><p>5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.</p><div><br></div>