Dünyanın En Cömert Dilencisi Abdul Sattar Edhi

PAYLAŞ:
...

“Dünyanın en zengin fakiri veya dünyanın en cömert dilencisi” olarak tarihe geçen Abdul Sattar Edhi dilencilik yaparak bir yardım vakfı kurdu, hastaneler açtı, sağlık hizmetleri verdi. Hayatını kimsesiz ve yardıma muhtaç insanlara adayan Abdul Sattar Edhi kimdir ve ölümüne kadar dünyamıza neler katmıştır;

Edhi ve Annesi;

Abdul Sattar Edhi 28 Şubat 1928 tarihinde Hindistan’ın Gujarat eyelatinin Bantwa kasabasında dünyaya geldi. Edhi 11 yaşında iken, felç geçiren ve daha sonra akli dengesini yitiren annesine bakmak için okulu bırakıp çalışmaya başladı. Yoksulluk nedeniyle tedavi ettiremediği annesini 8 yıl sonra 1947 yılında kaybetti.

Bu ölüm Edhi’yi derinden etkiledi. Zira felçli annesinin tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılamış, hayatını annesine adamış ve bu yüzden eğitim dahi alamamıştı. Edhi, annesinin rahatsızlığı esnasında kendi kendine hep, annesi gibi olan diğer hastaların ne durumda olduklarını ve yardıma muhtaç olan kimsesiz insanların ne halde olduklarını düşünüp durdu. Çünkü Edhi, annesine bir şekilde bakabiliyordu, ya hiç kimsesi olmayan insanlar ne yapıyorlardı…

Dilenmeye Başladı;

Nitekim Edhi henüz 19 yaşında iken annesini kaybetmiş ve eğitimsiz bir şekilde ortada kalmıştı. Memleketi Pakistan’a dönen Edhi, birkaç işe girip çıktıktan sonra dilenmeye karar verdi. Fakat Edhi’nin sokaklardaki dilenme amacı diğer dilencilerden oldukça farklıydı. Edhi, dilenerek biriktirdiği paralar sayesinde 1951 yılında ilk sağlık ocağını kurdu.

Sağlık ocağını açtıktan sonra kendisine daha fazla yardım gelmeye başladı ve böylece Edhi Vakfı‘nı kurdu. Bu vakıf başta akıl hastalarına, kimsesiz çocuklara, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara, uyuşturucu bağımlılarına, kadın sığınma evlerine ve daha birçok kuruma ve insana hizmet vermeye başladı.

Edhi Vakfı;

Abdul Sattar Edhi, hayatının son zamanlarına kadar dilenmeyi hiç bırakmadı ve bu vakıf sayesinde kendisine verilen destekler ülke çapında yüksek miktarda artış gösterdi.

1950 yılından sonra Pakistan’daki refah yüzünü tek başına değiştiren isim oldu ve Edhi Vakfı, zaman içinde dünyanın en büyük ambulans ağı hizmetini (1800’den fazla) sunan kuruluş oldu.

Edhi Vakfı 2016 verilerine göre 25 özel hastane 335 sağlık ocağı ve binlerce çalışanı ile hizmet vermektedir. Şu ana kadar ise vakıf sayesinde 20 bin terk edilmiş bebek, 50 binden fazla yetim çocuk koruma altına alındı. Bu çocukların 40 bini hemşire olmak üzere birçok farklı mesleklerde yetiştirildi.

Edhi, çok fazla paraya sahip olsa da hayatı boyunca kendisine hiç harcama yapmadı. Hayatı boyunca bir yedek elbisesinden başka kıyafeti dahi olmadı. 2016 yılında, 88 yaşında iken vefat ettiğinde kendisinden geriye yine bu iki elbise ve bir çift ayakkabı kaldı.

Protesto Edildi;

Edhi Müslüman bir insandı ve Pakistan’ın yanı sıra Afrika, Orta Doğu, Kafkasya bölgesi, Doğu Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yardım operasyonları yürüttü. Yaptığı bu yardımlar sadece Müslümanlara değil, tüm insanlara idi. Edhi’nin bu güzel düşüncesine rağmen bazı sözde Müslümanlar tarafından eleştirilere ve propagandalara maruz kaldı.

O ise bunlara hiç aldırış etmedi ve amaçlarına ulaşmaya devam etti, yardıma muhtaç her kesimden, her inançtan, her kökenden tüm insanların ayağına koştu. Kendisine hayatı boyunca hem ülkesi Pakistan tarafından, hem de dünya çapında onlarca ödül verildi ve birçok ülkede barış ödülüne layık görüldü.

Abdul Sattar Edhi böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettikten sonra ülkesinde yas ilan edildi ve cenazesine yüz binlerce insan katıldı. Eğitim alamadığı için dilenmeye başlayan ve daha sonra bu iyilik zincirini tüm dünyaya yayan Abdul Sattar Edhi’yi gönülden kutluyor, yüce gönüllüğü için teşekkür ediyor ve kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.


Yedi Başak İnsani Yardım Derneği olarak böylesine güzel yaşanmış hikayeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Kurbanım kardeşim diyorsanız sizleri kurban bağışına davet ediyoruz. 


<p>Yardım Kuruluşu<b> Yedi Başak İnsani Yardım Derneği </b>2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.</p><p>5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.</p><div><br></div>