SU KUYUSU > Bangladeş Su Kuyusu

Bangladeş Su Kuyusu

Bangladeş'te Su kuyusu açtırarak ihtiyacı olan insanların yaşam umutlarının yeşermesine vesile olabilirsiniz. Özellikle Bangladeş ve Arakanda su kuyusu açtırma projeleri yaygınlaşıyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki milyonlarca insan için su bulmak, musluğu açmak kadar basit değil. En yakın su kaynağına ulaşmak için kilometrelerce yürümek zorundalar. Ve oraya vardıklarında su kirli ve hastalıklı. Onları öldürebileceğini bildikleri halde içiyorlar ama başka çareleri yok.  Bir Su kuyusu projesi  inşa etmeye yardımcı olun ve ailelere güvenli, temiz suya güvenilir erişim sağlayabilirsiniz. Bu onların içmelerine, yıkanmalarına, abdest almalarına, ekin yetiştirmelerine ve hayvanlarını güvenle sulamalarına olanak tanır.

Her gün su getirmek, okula gitmek, çalışmak veya ailelerine bakmak için zaman ayırmak zorunda kalmayacakları anlamına gelir. Bu, çocukların şu anda karşı karşıya kalacakları kasvetli beklentiler yerine, sağlıklı bir genç zihnin yapması gereken her şeyi oynayabileceği, öğrenebileceği ve yapabileceği anlamına gelecektir. Temiz su, daha sağlıklı yaşamlar, iyileştirilmiş geçim kaynakları ve nihayetinde yoksulluktan kurtulma yolu ve daha iyi, daha parlak bir geleceğe giden yol anlamına gelir. 

Bangladeş'te su kuyusu açtırma maliyeti

Bangladeş, genellikle sığ kuyuları dışlayan su tablasında doğal arsenik oluşumundan etkilenir. Durumun böyle olduğu alanlarda daha derine inmemiz gerekiyor. Kullandığımız pompaların ayrıca su tablası seviyesi göz önüne alındığında daha sağlam olması gerekir ve kurulumlar genellikle daha uzak ve erişimi zordur, bu da maliyeti her zaman etkiler.


...

Bağışlarınızla açılan su kuyularının denetim ve takibi ekiplerimiz tarafından yapılır. Su kuyusu açılan bölgelerde sorumlu kişiler belirlenir ve arıza durumunda müdahale edilir. Su kuyularının herhangi birinden arıza bilgisi ulaştığında, tamirat ve benzeri sorumluluklar yerine getirilir. Yapılan denetimler sonucu 3 yılı aşmış olan su kuyularında tespit edilen arızalar için tamirat projeleri yapılır.

Özellikli su kuyuları, sadece su kuyusu açmanın ihtiyaçları karşılamadığı bölgelerde ve durumlarda inşa edilir. Bu kuyular çoğu zaman depo, tesisat, ara malzemeler, taşıyıcı motorlar ve benzeri ekipmanlarla bütünleşik olarak inşa edilir.

Kimi zaman bir yetimhanenin banyo, kimi zaman bir caminin şadırvan, kimi zaman tarım arazisinin sulama ihtiyacını veya farklı zorlukları gideren bu yapılar, bölgedeki ihtiyacı tek seferde ve tümden karşılamak için yapılır. Özellikli su kuyularının durumları ve maliyetleri her seferinde farklılık gösterse de en çok ihtiyaç duyulan projeler arasında yer alır.

Arsenik, siyanür gibi maddelere bağlı herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaması için açılan her kuyudan su örnekleri alınır ve laboratuvar ortamında su analizi yapılır. Rapor sonucuna göre çıkacak su uygunsa su kuyusu kullanıma açılır.

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 1-3 ay sürmektedir. Bölge ve o bölgeden yaşanabilecek sıkıntılara göre bu süre değişiklik gösterebilir.

Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyarlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. Yedi Başak olarak dünya üzerinde su sıkıntısı problemi yaşayan milyonlarca insanın her türlü ihtiyacını giderebileceği temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların başında ihtiyaç bölgelerinde su kuyusu veya özellikli su kuyusu açmak geliyor.

Yedi Başak'ın su kuyusu açtığı ülkeler ihtiyaca göre belirlenir. Bu kapsamda; Çad, Gana, Kamerun, Nijer, Senegal, Etiyopya, Tanzanya, Uganda, Nijer, Nijerya, Gazze ve Yemen Yedi Başak'ın su kuyusu çalışmaları yaptığı bölgelerdendir. Derneğimiz zaman zaman ülke ve bölgelerde değişiklik olabilir. Su kuyusu açtırmak için bölge seçimi yapmadan önce 553 886 7777 numaralı telefonu arayarak yetkili Yedi Başak personeli ile irtibata geçmeniz gerekir.

<p>Yardım Kuruluşu<b> Yedi Başak İnsani Yardım Derneği </b>2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.</p><p>5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.</p><div><br></div>